Studium na vysoké škole je začátkem nového života a velkým krokem do neznáma, na který se někteří novopečení vysokoškoláci těší, jiní se ho ale naopak trochu bojí a zvažují, jestli radši nezůstat poblíž rodinného krbu. Pokud i tebe odrazuje představa vzdálenosti a cestování, ale taky strach z toho, jestli se dokážeš postavit na vlastní nohy, tak fakticky nemusíš mít obavy. Život studenta není tak složitý, jak se může zdát.

Přijít o pohodlí? Nikdy!
Všichni jsme to tak celá léta měli – svačina do školy, po návratu domů čekal oběd na stole a pravidelně vyprané prádlo vonělo oblíbenou aviváží ještě několik dní. Pohodlnému domácímu servisu se těžko odvyká, ale pokud chceš studovat, postupně si najít brigádu či práci a osamostatnit se, nevyplatí se moc otálet. Čím dřív samostatný život začneš, tím líp pro tebe. A není to nic hrozného. Studentský život kromě svobody (žádné zvídavé dotazování na tvůj denní rozvrh, ponocování nebo kamarády) přináší i jisté výzvy – naučit se vařit, vyprat si, vyřídit si vše potřebné ve škole nebo na úřadě… Nejsi v tom ale sám. Podobné otázky řeší spousta lidí kolem tebe a řešili je úspěšně i ti před tebou.

Jak nebýt bezdomovec
Kolej nebo privát? Tuhle otázku řeší každý, kdo na vysokou nastupuje v jiném než rodném městě. Hodně studentů právě kvůli nutnosti hledání bydlení a zvýšení výdajů na život zvažuje, jestli radši nezůstat na nějaké škole poblíž domova. Ale skutečně byste zahodili šanci studovat na skvělé univerzitě jenom proto, že…? Proč vlastně?

Koleje jsou jistá volba, co se týče ceny i pohodlí. Navíc tě čeká zajímavý společenský život a to je pro člověka v prvním ročníku důležité. Pokud ale chceš mít svůj klid, Brno je plné nabídek ke spolubydlení, takže můžeš na privát. Že kolem sebe nemáš partu lidí, co by do toho s tebou šla? Musíš si ji udělat!

Dobrá zpráva je, že cenově se obě možnosti zas tak moc neliší. A až si život ve vlastním bytě vyzkoušíš, domů už tě nic nedostane.

Špagety s kečupem
Oblíbené studentské jídlo nebo největší strašák? Jak se to vezme. Pokud jste byli zvyklí na pravidelnou teplou stravu od mamky, budete si muset zvyknout na její omezený přísun, nebo se naučit vařit. Hodně lidí to děsí, přece jenom studentský život je časově i organizačně poměrně náročný. Navíc ty peníze. Anebo?

Nauč se nakupovat chytře. Čerstvé ovoce a zelenina jsou v sezoně levnější a chutnější a připravíš z nich spoustu věcí. Trvanlivé potraviny jako těstoviny nebo rýže taky moc nestojí. Tuňák nebo luštěniny v konzervě tě spolehlivě zasytí a připravovat je prakticky nemusíš. Vařit taky můžeš na několik dnů dopředu, nebo se domluvit se spolubydlícími na společném vaření a střídání, což ti ušetří kopu času i energie a utužíš vzájemné vztahy. Navíc můžeš kdykoliv využít levné univerzitní menzy – po celém městě je jich několik a nabízí pestrou škálu jídel, která uspokojí i vegetariány, nebo další alternativní strávníky.

Mít kartičku na všechno
Studentský život daleko od domova ti ulehčí různé kartičky, počínaje ISIC kartou, se kterou máš nárok na různé slevy, a dopravními průkazkami konče. Ušetříš tak nějaké peníze a nepromarníš výhody, na než někteří studenti často a zbytečně zapomínají. Pokud plánuješ cestovat častěji domů, vyřiď si určitě slevu na autobus či na vlak (dobrá je kombinace InKarty a žákovského průkazu u Českých drah), neskutečně se to vyplatí. Každopádně uvidíš, že to s tím strádáním není tak horké, a jakmile si v Brně najdeš nové přátele a aktivity, už se ti domů tak často ani nebude chtít, to nám věř.

Co tam budu dělat?
To si budeš říkat možná prvních pár dní, než začnou první přednášky. Stejně jako ty, ani ostatní se s nikým neznají, chtějí si pokecat, seznámit se a jsou přesně tak stydliví a nesví jako ty. Buď akční, překonej hranice komfortní zóny a co nejdřív se s někým seznam. Ideální jsou na to seznamovací akce zvané Prvákoviny. Začátek bude o to lehčí, když ho budeš mít s kým sdílet. Zkus se taky zapojit do některého ze studentských spolků. Nováčci jsou každoročně vítáni a vždycky se hodí mít známé i mezi staršími spolužáky, kteří ti můžou v mnoha věcech pomoct a poradit. Hlavně se nenech stáhnout steskem po domovu a starých kamarádech – mnozí z nich stejně rodné hnízdo opustí a dobří přátelé ti určitě zůstanou, ať už budeš kdekoliv.

Nebudeš litovat
Život na vysoké škole s sebou nese spoustu výzev k překonání a problémů k vyřešení, ale je to důležitý krok do dospělého života. Kdo ho udělal, nelituje. Překonání prvních drobných překážek ti dodá odvahu a sebevědomí k překonávání těch skutečných. A prvotní obavy z osamostatnění ti po pár týdnech přijdou úsměvné. I když jde o nový začátek a velký krok do neznáma, ve skutečnosti totiž nejde o nic. Všichni jsme to zvládli.

Kolik stojí život v Brně
2 500 až 3 500 Kč zaplatíš za bydlení ve dvoulůžkovém pokoji, ať už se chystáš na kolej, nebo na privát. V Brně to vyjde nastejno. Všichni neBrňáci mají navíc jednou za semestr nárok na ubytovací stipendium, které bývá kolem 3 000 Kč.

685 Kč stojí čtvrtletní studentská jízdenka na brněnskou hromadnou dopravu. Hodit se ti bude i v noci. V Brně se ve dvě ráno z pařby nejezdí taxíkem, ale nočním autobusem (rozjezdem).

15 až 50 Kč dáš za docela dobrý oběd ve školní menze.

20 až 40 Kč dáš v Brně za pivo, záleží na podniku.

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

Přírodovědecká fakulta

Některé lidi fascinuje příroda, jiní si ale při pohledu na ni pokládají otázky typu proč a jak. Pokud patříš k těm druhým, tady se najdeš. Číst více

Zahraniční zkušenost ti změní život

Jedna z věcí, na kterou absolventi vysokých škol často vzpomínají, jsou zahraniční studijní pobyty. Vyjet na ně může každý, stačí vyplnit přihlášku a úspěšně projít výběrovým řízením. V praxi to ale znamená, že kdo jen trochu chce, ten jede. Číst více

Studentské spolky

Kdo chce na vysoké škole žít, a ne jen přežívat, ten se může na Muni zapojit do aktivit některého z desítek studentských spolků. Je to dobrý způsob, jak získat nové dovednosti, praxi a taky poznat zajímavé lidi. Tady je jen ochutnávka z toho, co na Masarykově... Číst více