Jedna z věcí, na kterou absolventi vysokých škol často vzpomínají, jsou zahraniční studijní pobyty. Vyjet na ně může každý, stačí vyplnit přihlášku a úspěšně projít výběrovým řízením. V praxi to ale znamená, že kdo jen trochu chce, ten jede.

Studenti mají na výběr z několika programů, které umožňují vycestovat nejen do evropských států, ale i do zámoří. Muni má uzavřené doslova stovky partnerských smluv s univerzitami v zahraničí. Většina vysokoškoláků však vyjíždí přes program Erasmus+ na tři až dvanáct měsíců po Evropě. Stipendium se pohybuje od 300 do 500 eur na měsíc a zpravidla pokryje základní náklady.

Island

Ludmila Rozporková,
absolventka skandinávských studií

Snažila jsem se využít co nejvíce možností, jak vycestovat do zahraničí. Dvakrát jsem vyrazila za studiem do Švédska, a když jsem ke konci studia zjistila, že na zahraniční praktickou stáž mohou nově i absolventi, neváhala jsem a začala jsem hledat. Jako studentka skandinávských studií hovořím plynně švédský, a proto jsem oslovila kulturní organizaci Nordic House v Reykjavíku a vyrazila na sedm měsíců na chladný sever pracovat jako projektová asistentka. Rozhodně to stojí za to. Je potřeba nebát se a jít do toho.

Velká Británie

Petra Hanušková,
studentka češtiny

Nikdy jsem moc nechtěla vyjet studovat do zahraničí, teď ale vím, že to bylo nejlepší rozhodnutí v mém životě, protože těch šest měsíců změnilo můj život. Než jsem přijela do Sheffieldu, nevěděla jsem, čemu bych se chtěla v životě věnovat. Díky skvělým učitelům a spolužákům jsem ale našla sama sebe a začala jsem víc myslet na budoucnost. Po návratu do Česka jsem se přihlásila na kurz pro učitele češtiny jako cizího jazyka a teď v Sheffieldu učím anglické studenty češtinu. Erasmus+ totiž neumožňuje jen studijní výjezdy, ale i praktické stáže.

Belgie

Vendula Karásková,
absolventka dějin umění a mezinárodních vztahů

Do zahraničí jsem vyjela hned čtyřikrát – jednou za studiem do Litvy a pak na stáž do bruselského deníku. Do Bruselu jsem pak zamířila ještě na dva měsíce přímo do Evropského parlamentu, kde jsem pracovala jako stážistka v kanceláři české europoslankyně. Umožnila mi podívat se pod pokličku evropských institucí a otevřela mi dveře pro práci v oboru. Zkušenosti mi pomohly dostat se na praxi do Washingtonu, D.C., ale hlavně jsem díky nim dostala nabídku v kanceláři paní poslankyně pracovat.

Řecko

Jana Požárová,
studentka učitelství

Můj Erasmus v Řecku nedopadl úplně nejlíp, co se týče zážitků ve škole. Se spolužačkou jsme totiž očekávaly, že výuka bude v angličtině, jenže všechno bylo v řečtině. Takže jsme chodily pouze na konzultace a psaly seminárky do všech předmětů. Do školy jsme docházely jen na řečtinu a jeden předmět vyučovaný Američankou. Ale i tak jsme si to užily. Seznámila jsem se se spoustou nových lidí, procestovala pár hezkých míst v Řecku a hlavně jsem se přestala bát mluvit v angličtině a zkusila jsem se starat sama o sebe v cizí zemi.

Turecko

Jakub Fajnor,
student žurnalistiky a
 mezinárodních vztahů

Do Turecka jsem odjel proto, že jsem chtěl strávit půlrok v netradiční destinaci, kam nemíří všichni erasmáci. Přestože běžní Turci anglicky moc neumí, kurzy byly v angličtině a většinou je vyučovali zahraniční specialisté z oboru. Studijní pobyt sice neprohloubil mé teoretické znalosti v oboru, ale určil směřování mého zájmu ve výzkumu na turecké reálie. Za největší přínos ale považuju poznání jiné kultury a zadruhé možnost sledovat v přímém přenosu významné protesty z června 2013 a moct o nich psát jako tehdejší spolupracovník Hospodářských novin.

Gruzie

Alena Fričová,
absolventka hospodářské politiky

V hlavním městě Tbilisi jsem strávila deset měsíců, studovala jsem tam Euroasijská a Kavkazská studia. V porovnání s Muni nebyla škola moc náročná a studijní morálka byla velice malá. Den před závěrečnou zkouškou nebyl problém napsat učiteli, že se nestíháte učit. Vyučující pak odložil zkoušku všem, což by se u nás určitě stát nemohlo. Zjistila jsem hodně o historii a politické situaci na Jižním Kavkaze a naučila jsem se rusky, což je při cestování velká výhoda. Velice mě obohatilo i střetnutí s místní kulturou– naučila jsem se díky tomu jednat s lidmi.

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

Fakulta informatiky

Informatika je obor, který od svého startu ještě neměl čas zpomalit. Pokud i ty jedeš na IT vlně, které patří budoucnost, patříš právě sem. Číst více

TSP: Numerické myšlení

Vyzkoušej si modelové příklady a procvič numerické myšlení. Číst více

TSP: Analytické myšlení

Vyzkoušej si modelové příklady a procvič analytické myšlení. Číst více