Jedna z věcí, na kterou absolventi vysokých škol často vzpomínají, jsou zahraniční studijní pobyty. Vyjet na ně může každý, stačí vyplnit přihlášku a úspěšně projít výběrovým řízením. V praxi to ale znamená, že kdo jen trochu chce, ten jede.

Studenti mají na výběr z několika programů, které umožňují vycestovat nejen do evropských států, ale i do zámoří. Muni má uzavřené doslova stovky partnerských smluv s univerzitami v zahraničí. Většina vysokoškoláků však vyjíždí přes program Erasmus+ na tři až dvanáct měsíců po Evropě. Stipendium se pohybuje od 300 do 500 eur na měsíc a zpravidla pokryje základní náklady.

Island

Ludmila Rozporková,
absolventka skandinávských studií

Snažila jsem se využít co nejvíce možností, jak vycestovat do zahraničí. Dvakrát jsem vyrazila za studiem do Švédska, a když jsem ke konci studia zjistila, že na zahraniční praktickou stáž mohou nově i absolventi, neváhala jsem a začala jsem hledat. Jako studentka skandinávských studií hovořím plynně švédský, a proto jsem oslovila kulturní organizaci Nordic House v Reykjavíku a vyrazila na sedm měsíců na chladný sever pracovat jako projektová asistentka. Rozhodně to stojí za to. Je potřeba nebát se a jít do toho.

Velká Británie

Petra Hanušková,
studentka češtiny

Nikdy jsem moc nechtěla vyjet studovat do zahraničí, teď ale vím, že to bylo nejlepší rozhodnutí v mém životě, protože těch šest měsíců změnilo můj život. Než jsem přijela do Sheffieldu, nevěděla jsem, čemu bych se chtěla v životě věnovat. Díky skvělým učitelům a spolužákům jsem ale našla sama sebe a začala jsem víc myslet na budoucnost. Po návratu do Česka jsem se přihlásila na kurz pro učitele češtiny jako cizího jazyka a teď v Sheffieldu učím anglické studenty češtinu. Erasmus+ totiž neumožňuje jen studijní výjezdy, ale i praktické stáže.

Belgie

Vendula Karásková,
absolventka dějin umění a mezinárodních vztahů

Do zahraničí jsem vyjela hned čtyřikrát – jednou za studiem do Litvy a pak na stáž do bruselského deníku. Do Bruselu jsem pak zamířila ještě na dva měsíce přímo do Evropského parlamentu, kde jsem pracovala jako stážistka v kanceláři české europoslankyně. Umožnila mi podívat se pod pokličku evropských institucí a otevřela mi dveře pro práci v oboru. Zkušenosti mi pomohly dostat se na praxi do Washingtonu, D.C., ale hlavně jsem díky nim dostala nabídku v kanceláři paní poslankyně pracovat.

Řecko

Jana Požárová,
studentka učitelství

Můj Erasmus v Řecku nedopadl úplně nejlíp, co se týče zážitků ve škole. Se spolužačkou jsme totiž očekávaly, že výuka bude v angličtině, jenže všechno bylo v řečtině. Takže jsme chodily pouze na konzultace a psaly seminárky do všech předmětů. Do školy jsme docházely jen na řečtinu a jeden předmět vyučovaný Američankou. Ale i tak jsme si to užily. Seznámila jsem se se spoustou nových lidí, procestovala pár hezkých míst v Řecku a hlavně jsem se přestala bát mluvit v angličtině a zkusila jsem se starat sama o sebe v cizí zemi.

Turecko

Jakub Fajnor,
student žurnalistiky a
 mezinárodních vztahů

Do Turecka jsem odjel proto, že jsem chtěl strávit půlrok v netradiční destinaci, kam nemíří všichni erasmáci. Přestože běžní Turci anglicky moc neumí, kurzy byly v angličtině a většinou je vyučovali zahraniční specialisté z oboru. Studijní pobyt sice neprohloubil mé teoretické znalosti v oboru, ale určil směřování mého zájmu ve výzkumu na turecké reálie. Za největší přínos ale považuju poznání jiné kultury a zadruhé možnost sledovat v přímém přenosu významné protesty z června 2013 a moct o nich psát jako tehdejší spolupracovník Hospodářských novin.

Gruzie

Alena Fričová,
absolventka hospodářské politiky

V hlavním městě Tbilisi jsem strávila deset měsíců, studovala jsem tam Euroasijská a Kavkazská studia. V porovnání s Muni nebyla škola moc náročná a studijní morálka byla velice malá. Den před závěrečnou zkouškou nebyl problém napsat učiteli, že se nestíháte učit. Vyučující pak odložil zkoušku všem, což by se u nás určitě stát nemohlo. Zjistila jsem hodně o historii a politické situaci na Jižním Kavkaze a naučila jsem se rusky, což je při cestování velká výhoda. Velice mě obohatilo i střetnutí s místní kulturou– naučila jsem se díky tomu jednat s lidmi.

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

Na vysoké se neboj experimentovat

Stanislavu Gálikovi se daří, na co sáhne. Časopis Forbes ho za to vloni vybral do skupiny elitních Čechů v anketě 30 pod 30. Krátce po škole Gálik výhodně prodal luxusní krejčovství, které založil jako student. Pak šéfoval organizaci Unifer, která dává... Číst více

TSP: Prostorová představivost

Vyzkoušej si modelové příklady a procvič prostorovou představivost. Číst více

Jak si vybrat obor?

Váháš, co jít studovat? Nebo nad tím ještě nepřemýšlíš, ale víš, že už je nejvyšší čas? Tak čti dál. Nedáme ti sice zaručený návod, jak přijít ke štěstí, ale nabízíme osvědčený postup, jak si udělat ve věcech jasno a zodpovědně se rozhodnout. Číst více