Loňské léto ho pozvala na stáž společnost Google, to letošní strávil na centrále Facebooku v USA. Jozef Marko, dvacetiletý student třetího ročníku informatiky, tak dostal možnost porovnat práci v předních světových IT firmách.

Loni v létě jsi byl na stáži u Googlu. Jak se ti podařilo tam dostat?

Ozvalo se mi Evropské náborové středisko v Londýně, jestli nechci zkusit stáž. Odepsal jsem, že ano.

Proč si tě vybrali?

Popravdě dodnes nevím. Pravděpodobně za to vděčím účasti na Mezinárodní olympiádě v informatice pro středoškoláky, která se konala před více než dvěma lety v australském Brisbane. Skončil jsem na 62. místě z 299 účastníků a získal jsem stříbrnou medaili.

Je o stáž u Googlu velký zájem?

V roce 2013 se hlásilo jenom v USA asi 40 tisíc lidí. Brali jich 1500. V Evropě není zájem o stáže tak vysoký, nicméně počet zájemců několikanásobně převyšuje počet přijatých. Když si podáváte přihlášku, může se vám stát, že ani neodpoví. Když se vám ale ozvou sami, máte záruku, že se dostanete aspoň k pohovoru. Pak už je všechno na vás.

Jak pohovor vypadal? Musel jsi někam cestovat?

Podobná interview většinou bývají on-line – přes Skype nebo Google Hangouts. První pohovor jsem měl na konci února. Čekal jsem na telefonát, bohužel na mě ale zapomněli, takže jsem si musel domluvit termín na další týden. Na začátku pohovoru jsem se krátce představil. Pak přišla část, kde jsem řešil několik programátorských úkolů. Dostal jsem odkaz na webovou stránku pro on-line programátorská interview a zkoušející pozoroval, jak postupně píšu kód.

Co všechno se při podobných úkolech hodnotí?

Přehlednost řešení, korektnost, komunikace o postupu nebo efektivnost programu. Celkově mi ale při pohovoru pomohlo, že už mám nějaké zkušenosti – například na střední jsme s kamarádem vymysleli hru Tap&Drag. Asi po týdnu jsem měl další pohovor. Do hodiny mi napsali, že jsem přijatý.

Co pak následovalo?

Hledali mi po celé Evropě projekt, který by nejlépe vyhovoval mým schopnostem. Nakonec mi navrhli, že mě zařadí do polské pobočky Googlu v Krakově, a já jsem moc rád souhlasil. Strávil jsem tam přibližně dvanáct týdnů.

Na čem jsi tam pracoval?

Pomáhal jsem na projektu v oblasti Machine Learning, což je oblast informatiky, která se snaží naučit nebo odhalovat nějaké struktury v datech a podle toho předpovídat odpovědi na otázku. Pomocí Machine Learningu se dá předpovědět třeba to, jestli se určití pasažéři, u nichž známe věk, pohlaví, výšku nebo poschodí jejich kajuty, mohli utopit na Titaniku. Stačí, když u první poloviny dat zodpovíme, zda přežili nebo ne, a u zbytku otázek dokáže počítač odhadnout odpovědi sám. V realitě se ale pracuje s mnohem většími daty. V Krakově bylo mým úkolem pracovat na paměťové optimalizaci, zvyšování efektivity a dosažení přesnějších výsledků specifických Machine Learning algoritmů.

Jaké to je pracovat pro takovou společnost?

Skvělé. Především kultura společnosti je úžasná. Masáže a jóga zdarma. Čerstvé ovoce, káva a další věci po celý den. Navíc stáž byla placená. Největší problém jsem měl s tím, že nikdo nekontroloval, kdy chodím do práce, takže jsem po třech týdnech začal chodit až na dvanáct hodin. Můj manažer měl podobný problém, a tak jsme uzavřeli sázku – kdo přijde později než v deset, zaplatí deset zlotých. Pomohlo to.

Letos v létě jsi strávil dvanáct týdnů na stáži v Sillicon Valley v San Franciscu, v hlavním sídle Facebooku. Jak se taková stáž shání?

Ani tady nevzešel impuls ode mě. V Krakově se mnou byl na stáži jeden informatik z Egypta, který razí postup: Nejdřív otestovat všechny přední IT firmy, a teprve pak si vybrat, kam jít pracovat. Takže se svým životopisem do Facebooku poslal i ten můj. Chvíli na to mě zkontaktovali, úspěšně jsem pak prošel pohovorem a pak už bylo potřeba jen najít vhodný projekt.

I tam ses věnoval Machine Learningu?

Ne, pracoval jsem na velkém projektu zvaném Global Pages, které mají založené mezinárodní společnosti s velkým obratem za facebookovou reklamu. V praxi to znamená, že celosvětová společnost, například Coca Cola, nemá pro každou zemi zvlášť založenou speciální stránku, ale má jen jednu centrální, která ovšem vypadá v každé zemi světa jinak. V Česku na ní vidí uživatelé české příspěvky, Amerika má zase úplně jiný obsah. Díky tomu nemusí velké firmy spravovat profily různých zemí odděleně. A navíc se sčítají liky.

Co bylo tvým úkolem?

Většinou jsem četl programátorské kódy, upravoval je nebo vymýšlel nové, aby objektová hierarchie kódu byla dobře navrhnutá s nejnovějšími Facebook technologiemi a také aby byla bezpečnější. Kód projektu Global Pages teď bude lépe připravený k budoucím vylepšením.

Potkal ses za tu dobu i se zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem?

Několikrát jsem ho zahlédl. Ve Facebooku nemá nikdo svou vlastní kancelář, ani Zuckerberg. Je to takový open space, uprostřed něhož má jeho šéf stejný stůl jako jakýkoliv další zaměstnanec. Akorát když měl nějaké jednání, konalo se v prosklené zasedačce, odkud není nic slyšet. Nicméně každý zaměstnanec může sledovat rokování. Také jsem byl na jeho přednášce, kterou měl u příležitosti, kdy návštěvnost Facebooku překročila jednu miliardu unikátních uživatelů za den. Mluvil na ní o vizi společnosti na deset let dopředu, což bylo hodně inspirativní. Bohužel stážisté a zaměstnanci k tomu nesmí říkat více detailů.

Co bys vzkázal budoucím prvákům?

Aby se nebáli vyrazit na stáž už po pár měsících studia. Do Googlu jsem jel hned po prvním ročníku. Studium je základ, ale praxí získáš nejvíc zkušeností.

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

Politologové pomáhali s kampaněmi v Americe

Když se ve škole mluví o politických kampaních, dávají vyučující studentům politologie za vzor Spojené státy americké. A protože zkušenosti se nejlépe získávají praxí, domluvila katedra politologie fakulty sociálních studií dvěma studentům měsíční stáž... Číst více

TSP: Numerické myšlení

Vyzkoušej si modelové příklady a procvič numerické myšlení. Číst více

Přírodovědecká fakulta

Některé lidi fascinuje příroda, jiní si ale při pohledu na ni pokládají otázky typu proč a jak. Pokud patříš k těm druhým, tady se najdeš. Číst více