Vyjasnit si, na jakou školu chce člověk po gymplu pokračovat, není jen tak. Bára Čechová si ale byla tak jistá, že podala jedinou přihlášku – na medicínu na Masarykově univerzitě. K rozhodnutí jí pomohla účast ve Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Bára je totiž dobrá. Hodně dobrá. Vyhrála celostátní biologické kolo a pár týdnů na to získala i ocenění Česká hlavička.

Za co? Ještě jako studentka brněnského Gymnázia Matyáše Lercha se díky SOČce dostala do laboratoří kampusu Masarykovy univerzity. Vybrala si téma, které vypsal místní biolog Lumír Krejčí, a začala zkoumat roli jednoho proteinu v opravném mechanismu DNA.

„Pokud tento protein v lidském organismu nefunguje tak, jak by měl, lidé trpí Rothmud-Thomsonovým syndromem, který se projevuje například vyšší pravděpodobností výskytu rakoviny nebo předčasným stárnutím,“ dává věc do širší souvislosti Bára.

Vědci nejsou divní
Než z mikroskopu vydolovala nějaké výsledky, stálo ji to spoustu energie. Ve škole si zařídila individuální studijní plán, takže v laboratoři mohla výjimečně trávit i týden v kuse. Zkusila si tak každodenní práci normálních vědců. Jen s tím rozdílem, že jí v té době bylo 18 let.

„Vždycky se na začátku hrozně stydím před lidmi. Přišla jsem do laboratoří, kde měli všichni spoustu titulů, a já nic neuměla, tak jsem se trochu bála, abych je neotravovala,“ líčí Bára začátky v pavilonu A7 univerzitního kampusu v Bohunicích.

A přiznává, že než do něj vůbec vkročila, myslela si o vědcích různé věci. „Měla jsem dojem, že to musí být hrozně divní lidi, co jsou pořád někde zavření a dělají věci, kterým nemůže nikdo rozumět. Ale díky SOČce jsem poznala, že mají stejné koníčky jako kdokoliv jiný, fotí, cestují, ale zároveň berou svoji práci hrozně vážně a posunují věci,“ povídá nadšeně Bára.
Několikaměsíční vědecká práce jí vynesla spoustu úspěchů. Vyhrála biologickou sekci Středoškolské odborné činnosti a získala cenu Česká hlavička. Její jméno se navíc objevilo mezi autory článku ve vědeckém časopisu DNA Repair Journal, což je věc, která se někdy nepovede ani lidem, kteří už si dělají doktorát.

Příprava na maturitu ve Státech
Kromě toho měly stovky hodin u přístrojů další benefit. V maturitním ročníku Bára odletěla na týden do Phoenixu, kde svoje výsledky prezentovala na mezinárodní soutěži středoškoláků, kteří se zapojili do podobných akcí jako ona. Na jedno místo se sletěli zástupci 1 700 projektů z celého světa.

„Každý jsme dostali svůj stánek, kde jsme mluvili o tom, na co jsme přišli. Bylo to strašně zajímavé. Vedle mě stál z jedné strany kluk z Floridy a z druhé holka z Georgie. Zrovna jsem se chystala na maturitu, tak jsem se s nimi učila americké reálie,“ vzpomíná mladá vědkyně, která si kromě toho užila i pohodlí, o které se jim organizátoři postarali. Všechny ubytovali v luxusním hotelu, takže jim také zajistili koupání ve velkém střešním bazénu.

„V maturiťáku jsem toho měla hrozně moc, dělala jsem ještě německý jazykový certifikát a chvilkami jsem měla hrozný strach, že to všechno dohromady nezvládnu. Nakonec se to povedlo a já času rozhodně nelituju.“

Kam dál?
Všechny nové zážitky a lidé, které Bára potkala v laboratořích, ji ale ve čtvrťáku postavili před docela obtížné rozhodování. Jít po maturitě na biochemii nebo na medicínu? To druhé chtěla studovat odmala, jenže když načichla k výzkumné práci, nadchla ji a přesvědčení už najednou nebylo tak silné. Když se jí ve výzkumu dařilo už na střední, jak by to teprve vypadalo, až se na vysoké naučí další věci?

Nakonec ale sama sebe nezviklala a tu jedinou přihlášku poslala opravdu na medicínu. „Za to, co jsem mohla dělat v týmu pana Krejčího, jsem ale hrozně vděčná. Umožnilo mi to proniknout na nejhlubší úroveň poznávání věcí,“ líčí vysokoškolská prvačka, která se bojí toho, že bez takové průpravy by byla jen „obyčejný doktor“. „Takhle mám ale daleko komplexnější pohled.“

Tedy ne že by Bára úplně plánovala předepisovat prášky třeba v pozici obvodní doktorky. Zkušenosti z laboratoře a výzkumu se projevily tak, že by je s prací lékaře ráda propojila. Líbilo by se jí dostat se třeba do brněnského týmu dětských onkologů, kteří nemocným dětem umějí doporučit nejnovější léčbu právě proto, že jsou na výzkumníky napojení.

Bára to vzala hopem, takže jen chvíli na to, co se dozvěděla, že je na medicínu přijatá, si poslala také přihlášku do speciálního programu lékařské fakulty. Jmenuje se P-PooL a studentům lékařství, jako je ona, umožňuje dělat zároveň medicínský výzkum.

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

10 věcí, které tě budou na Brně bavit

Znáš moravskou metropoli jen podle názvu filmu Nuda v Brně? Nevěř tomu. Stovky tisíc studentů před tebou, které se v moravské metropoli vystřídaly, svědčí o pravém opaku. Brno není místo, do kterého se zamiluješ na první pohled, ale už na ten druhý zjistíš,... Číst více

Pedagogická fakulta

Chceš být u toho, když se formují příští generace? Na pedagogické fakultě tě naučí, jak se stát dobrým učitelem. Číst více

Zahraniční zkušenost ti změní život

Jedna z věcí, na kterou absolventi vysokých škol často vzpomínají, jsou zahraniční studijní pobyty. Vyjet na ně může každý, stačí vyplnit přihlášku a úspěšně projít výběrovým řízením. V praxi to ale znamená, že kdo jen trochu chce, ten jede. Číst více