Když se ve škole mluví o politických kampaních, dávají vyučující studentům politologie za vzor Spojené státy americké. A protože zkušenosti se nejlépe získávají praxí, domluvila katedra politologie fakulty sociálních studií dvěma studentům měsíční stáž v San Franciscu.

Výběrovým řízením katedry, do něhož se přihlásilo přes dvacet studentů, úspěšně prošli Zuzana Motyková a Petr Střítežský, kteří se tak mohli od půlky května do půlky června v USA podílet na několika volebních kampaních.

„Nejdůležitější byla kampaň senátora Dannyho Tarkaniana do amerického Kongresu, která zrovna vrcholila – zbýval měsíc do primárek a celý volební tým tím žil,“ líčí Petr. Kromě toho však připravovali i kampaň starosty města Gilroy a zjišťovali postoje občanů Kalifornie k tabákovým výrobkům.

I když studenti na stáži převážně pracovali s velkým množstvím dat o voličích, které následně zpracovávali a analyzovali, měli možnost dostat se i k dalším zajímavým věcem.
„Velmi na mě zapůsobila takzvaná focus group – moderovaná diskuse, na které bylo asi patnáct lidí podle předem vybraných kritérií. Náš šéf Jamie od nich zjišťoval názory na tabákové výrobky. Bylo skvělé vidět v praxi něco, o čem jsem zatím jen četl v učebnicích. Náklady na takovou focus group totiž nejsou úplně malé, účastníci za to dostávají zaplaceno. A taky je potřeba se na to předem pořádně připravit,“ vysvětluje Petr.

Trump jako rocková hvězda
Pro Zuzanu byl zase jedním z největších zážitků projev kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa v San José. „I když Trumpa považuju za populistu, který názory střídá jako ponožky, musím přiznat, že jeho projev byl velmi působivý. Do sálu jsme přicházeli s despektem, ale když jsme odcházeli, uvědomila jsem si, jak je důležité, aby byl politik dobrý řečník,“ líčí Zuzana.

Petrovi připomínal Trumpův projev ze všeho nejvíc koncert. „Tříhodinové čekání na hvězdu večera mělo i předkapelu – kněze a předřečníka, který dokázal lidi dostat do té správné nálady. Dokonce se tam přísahalo na ústavu. Něco takového si u nás nedokážu představit,“ vypráví student.

„A pak začala jedna velká show. Trump používal jednoduchý a srozumitelný jazyk a nabízel snadná řešení. Skvěle komunikoval s lidmi a oni šíleli. Za hlasitého skandování davů Trump dokonce potvrdil svůj záměr postavit zeď na hranici s Mexikem. A když se publika ptal, kdo to zaplatí, všichni jednohlasně řvali: Mexiko. Pobavilo mě to,“ popisuje student politologie.

Rozdílná politická kultura byla vidět na každém kroku. „Američané neudělají nic, aniž by si dopředu ověřili, jak na to budou voliči reagovat. Neustále dělají průzkumy a volají lidem i kvůli tomu, aby zjistili, jak se jim líbil leták, který přišel ten den poštou,“ říká Zuzka.

„Američani jsou zvyklí být neustále bombardovaní politickými kampaněmi, zároveň se ale nebojí dát jasně najevo, koho volí, i cedulí před domem. Jsou zapálení do politiky a najde se mezi nimi spousta dobrovolníků, kteří nadšeně obvolávají telefonní seznam a přemlouvají lidi, ať jdou volit, a nejlépe ať jdou volit jejich kandidáta,“ doplňuje studentka.

Sladká tečka v podobě vítězství
Poslední dny pobytu byly pro studenty hektické. Tři dny před odjezdem domů se totiž konaly volby, takže v závěrečné fázi kampaně monitorovali televizní reklamu konkurenta a sledovali, jaké účinky má jeho negativní kampaň, a také chodili ode dveří ke dveřím a setkávali se s voliči.

Senátor Danny Tarkanian nakonec volby vyhrál o deset procent. „Ta atmosféra a euforie ve volebním štábu po vítězství byla nezapomenutelná. Byla to taková sladká tečka za naší stáží. Kampaň ale ještě neskončila, tohle byly primárky, další boj o Kongres Tarkaniana čeká v listopadu,“ dodává Petr.

Oba studenti by se politickému marketingu chtěli věnovat i po studiích. Zuzana se už dříve podílela na kampani pro politickou stranu a v současnosti je na stáži na ministerstvu školství. Petr byl zase v minulosti na měsíční stáži u další politické strany a v současnosti pracuje v digitální agentuře, kde se právě o politické klienty stará. Podílel se třeba na kampaních do krajských voleb.

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

Fakulta sociálních studií

Fascinuje tě, jak funguje lidská společnost? Chceš vidět do lidí? Právě na téhle fakultě tě naučí vyznat se v dnešním světě. Číst více

Ekonomicko-správní fakulta

Peníze hýbou světem. Chceš hýbat penězi? Pak patříš právě na tuhle fakultu. Číst více

Politologové pomáhali s kampaněmi v Americe

Když se ve škole mluví o politických kampaních, dávají vyučující studentům politologie za vzor Spojené státy americké. A protože zkušenosti se nejlépe získávají praxí, domluvila katedra politologie fakulty sociálních studií dvěma studentům měsíční stáž... Číst více