Při studiu na univerzitě, jak brzo zjistíš, nezáleží v prvé řadě na tom, jak skvělé známky dostaneš u zkoušek, ale především na tom, jaké se ti podaří získat znalosti, dovednosti a taky zkušenosti. Mít červený diplom za samé jedničky rozhodně není od věci, ale zaměstnavatelé vysoce cení zejména kvalitní praxi. Celá řada oborů na Muni ji má povinnou a ty, které ne, zpravidla zájemcům otevírají široké možnosti.

Teorie je základ, ke kterému se budeš vracet celý život, ale praxe je to, co ti dává počáteční výhodu. I proto se na ni klade na vysoké škole takový důraz. Samozřejmostí je pro budoucí pedagogy nebo lékaře, ale povinnost otestovat nabyté znalosti mají i desítky oborů na filozofické nebo přírodovědecké fakultě a samozřejmě také další fakulty.

Budoucí archiváři míří do Moravského zemského archivu, politologové nebo studenti mezinárodních vztahů mohou získat stáže na ambasádách nebo v institucích Evropské unie, studenti uměnovědných studií míří do kulturních institucí, informatici píšou praktické diplomové práce u průmyslových partnerů fakulty a tak dále.

Odborná praxe je povinnou součástí studia třeba i magisterského oboru Právo. Studenti můžou získávat zkušenosti v advokátní kanceláři, na exekutorském úřadě nebo třeba na Úřadu vlády u ministra pro lidská práva.
A o tom, že pro studenty medicíny je praxe potřebná jako sůl, nepochybuje snad nikdo. Studenti všeobecného a zubního lékařství získávají zkušenosti zejména díky letní prázdninové praxi. Za sebou ji má studentka všeobecného lékařství Anna Tkáčiková a pochvaluje si ji. „Není na škodu, abychom se kromě teorie a praktických nácviků seznámili i s fungováním nemocničních oddělení či ordinací,“ myslí si.

Povinnou tříměsíční praxi v médiích po svých studentech vyžaduje třeba katedra mediálních studií a žurnalistiky na fakultě sociálních studií. Mladí žurnalisté díky tomu získávají cenné zkušenosti, ale také konkurenční výhodu oproti studentům jiných žurnalistických kateder, kde praxe buď povinná není, nebo je kratší. Už během studia si tak vyzkouší denní tvorbu zpráv v novinách nebo točení reportáží pro televizi či rozhlas.

Hledej stáže, i když nemusíš

Na každém oboru tě ale do praxe nutit nebudou. Je potřeba se zajímat a třeba si zapsat ten správný kurz. Třeba na ekonomicko-správní fakultě funguje povinně volitelný předmět Praxe, který studentům pomáhá porozhlédnout se na trhu práce.

Studenti si můžou najít vlastní organizaci, kde stáž absolvují, například i s cílem zpracovat u ní diplomovou práci. Samotná fakulta ale studentům nabízí dlouhý seznam partnerů, kteří jim maximálně vyjdou vstříc.
Podobně to funguje i jinde. Student informatiky Dávid Kaya si třeba po přednášce jednoho ze zaměstnanců Y Softu přímo na fakultě nechal ve firmě zadat bakalářskou práci a společnost díky němu dokázala získat nové zákazníky po celém světě. Dávid teď už pro Y Soft pracuje na půlúvazek ještě při studiu.

Pro ty, kteří mají chuť pracovat a poznávat svět zároveň, je tu třeba známý program Erasmus+. Studentům umožňuje vyrazit nejen na studijní pobyty do zahraničí, ale taky na dvou- až dvanáctiměsíční praktické stáže ve vybraných zemích, hlavně v rámci Evropské unie, ale také například v Norsku, Lichtenštejnsku nebo na Islandu. Samozřejmě s patřičnou finanční podporou.

Přivydělat si můžeš i mimo svůj obor

Že máš stáž v oboru, nemusí nutně znamenat, že ti vydělává peníze, které potřebuješ, abys měl(a) za co jíst, a ještě ti zbylo na pivo. Brno je v tomto ohledu ráj. Nabízí totiž spoustu možností, jak si přivydělat. Pro studenty cizích jazyků nebo vůbec pro ty, kteří jsou v nich zdatní, se otevírají možnosti doučování. Pokud má člověk odvahu a trpělivost, může zkusit i call centra, kterých je v Brně spousta a nabízí i zajímavý výdělek. Typickou brigádou v českém hlavním městě kávy je ale práce v kavárně, a to třeba přímo na fakultě.

Nezahálet a získávat pracovní návyky je zkrátka důležité. Co ale platí především: Využij naplno možnosti, které se ti při studiu otevírají.

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

Ekonomicko-správní fakulta

Peníze hýbou světem. Chceš hýbat penězi? Pak patříš právě na tuhle fakultu. Číst více

Studentské spolky

Kdo chce na vysoké škole žít, a ne jen přežívat, ten se může na Muni zapojit do aktivit některého z desítek studentských spolků. Je to dobrý způsob, jak získat nové dovednosti, praxi a taky poznat zajímavé lidi. Tady je jen ochutnávka z toho, co na Masarykově... Číst více

První dojem z Antarktidy? Pevná půda pod nohama

Geograf  Filip Hrbáček se o polární oblasti a výzkum klimatu zajímal už na střední škole. Na Masarykovu univerzitu sice původně nastoupil na obor učitelství geografie a historie, ale velmi brzy se zaměřil jen na fyzickou geografii a začal se zajímat o Antarktidu,... Číst více