Přijímací zkoušky na MU jsou za dveřmi. Do akademického světa však vede vstupní brána v podobě Testů studijních předpokladů (TSP), který zjišťuje obecné předpoklady uchazečů studovat na MU. Vyzkoušej si modelové příklady subtestu verbální myšlení.

Co se tedy pod tímto pojmem skrývá? Verbální myšlení je schopnost pohotově využívat znalosti pravidel jazyka a jeho slovní zásoby ke komunikaci s ostatními členy dané jazykové skupiny. Je založeno na pochopení struktury a principiálních zákonitostí jazyka jako celku, a to v jeho mluvené i psané podobě. Znalost detailů aktuální pravopisné normy je druhotná. Je třeba umět rozpoznávat významové vztahy (homonymie, synonymie, vyplývání, negace, argumentová struktura), gramatičnost či negramatičnost výrazů jazyka a pravidla jazyka (systematické spojování části výrazů s jejich gramatickým nebo slovním významem).

Tento oddíl TSP tvoří položky, jako skládání slov, víceznačnosti, významové vztahy, dokonavost a nedokonavost nebo pravdivost vzhledem k významu či kvantifikátory. Verbální myšlení patří ke studenty oblíbenějším oddílům. „Verbální oddíl mi šel nejlépe. S jazykem jako takovým jsem problém nikdy neměla. Zvládne ho podle mě každý, kdo umí česky,“ vzpomíná Alexandra Koplíková, studentka ekonomicko-správní fakulty, na své loňské přijímací zkoušky. Nejen Češi, ale i Slováci, kterých se na Masarykovu univerzitu tradičně hlásí nemalé procento, s oddílem verbálního myšlení větší problémy nemají. „I když jsem Slovenka, oddíl verbálního myšlení mi přirozeně šel. Byl to pro mě druhý nejlehčí oddíl z testu, většina otázek byla velmi jednoduchá, takže to byly velmi lehko získané body,“ chválí si Michaela Varcholíková, studentka filozofické fakulty.

Příklady ze subtestu verbálního myšlení si můžeš vyzkoušet hned několika způsoby. Jako materiál na přípravu se studentům osvědčují například minulé verze TSP, které obsahují i klíče správných odpovědí a percentilové tabulky (PDF soubory všech minulých verzí TSP).

Dalším možným způsobem přípravy je webová aplikace Interaktivní TSP. Ta umožňuje vyzkoušet si některou z minulých variant TSP "naostro". Aplikace postupně předkládá úlohy vybrané varianty, měří čas, zaznamenává odpovědi, a na závěr test vyhodnotí a zobrazí počet získaných bodů. Pro lepší představu o reálném výkonu si můžeš porovnat svůj počet bodů se statistikami získaných bodů z reálného testování.

Vyzkoušej si modelové příklady na téma verbální myšlení

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

Přírodovědecká fakulta

Některé lidi fascinuje příroda, jiní si ale při pohledu na ni pokládají otázky typu proč a jak. Pokud patříš k těm druhým, tady se najdeš. Číst více

Jak si vybrat obor?

Váháš, co jít studovat? Nebo nad tím ještě nepřemýšlíš, ale víš, že už je nejvyšší čas? Tak čti dál. Nedáme ti sice zaručený návod, jak přijít ke štěstí, ale nabízíme osvědčený postup, jak si udělat ve věcech jasno a zodpovědně se rozhodnout. Číst více

TSP: Prostorová představivost

Vyzkoušej si modelové příklady a procvič prostorovou představivost. Číst více