Přijímací zkoušky na MU jsou za dveřmi. Do akademického světa však vede vstupní brána v podobě Testů studijních předpokladů (TSP), který zjišťuje obecné předpoklady uchazečů studovat na MU. Vyzkoušej si modelové příklady a procvič numerické myšlení.

Kouzelná formule, která zaručí úspěch u jakéhokoliv testu, zní „čtyři P“ – tedy příprava, procvičování, provedení a pozitivní myšlení. Za polovinou úspěchu stojí většinou příprava. Test TSP není výjimkou. Seznam se proto s takzvanými „téespéčky“ dopředu, ať tě při ostrém testování nic nepříjemně nepřekvapí. 

Tajemný svět čísel

Co se vlastně rozumí pod pojmem numerické myšlení? Jde především o schopnost zacházet s čísly, ovládat početní operace a rozpoznávat vztahy mezi čísly. Typy úloh, na které v tomto oddíle narazíš, jsou například slovní úlohy, rovnice, šifry, porovnávání či odhalování chyb. Součástí oddílu je i jedna úloha v anglickém jazyce.

Pro úspěšné zvládnutí této části je třeba zvládnout různé matematické operace. Příklady v této části se dají někdy vypočítat poměrně rychle a bez zdlouhavého uvažování. Na to je však potřeba v číslech přímo uvažovat, nikoliv je jen používat. V subtestu numerického myšlení proto zúročíš především dobrý cit pro čísla. Že ti čísla nic neříkají? Není třeba se bát, s trochu cvičení se do světa čísel snadno vpravíš.

„Na TSP jsem se začala připravovat asi měsíc předem. Před přijímacími zkouškami jsem poprosila kamaráda, aby se mnou prošel úlohy, kterým jsem nerozuměla. Hlavně v numerickém oddíle, ten mi šel nejméně. Každý den jsem vyplňovala staré zveřejněné testy, které jsem si vytiskla a procházela. Po několika vyplněných testech jsem si ve všech oddílech vytipovala typy úloh, které mi šly nejlépe. Na ty jsem se pak při ostrém testu vrhla nejdříve a naopak ty, které mi šly nejméně, jsem si nechala nakonec,“ popisuje svou strategii studentka Hana Švábíková, která se hlásila na ekonomicko-správní fakultu, kde nyní studuje regionální rozvoj a cestovní ruch.

Klíčem k úspěchu je příprava

Způsobů přípravy je hned několik. Stejně jako Hana k procvičování můžeš využít třeba minulé verze TSP od roku 2003, včetně klíče správných odpovědí a percentilových tabulek (PDF soubory všech minulých verzí TSP).

Dalším způsobem je webová aplikace Interaktivní TSP. Ta umožňuje vyzkoušet si některou z minulých variant TSP "naostro". Aplikace postupně předkládá úlohy vybrané varianty, měří čas, zaznamenává odpovědi, a na závěr test vyhodnotí a zobrazí počet získaných bodů. Pro lepší představu o reálném výkonu si můžeš porovnat svůj počet bodů se statistikami získaných bodů z reálného testování.

Vyzkoušejte si modelové příklady na téma numerické myšlení

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

Bez praxe z vysoké nelez

Při studiu na univerzitě, jak brzo zjistíš, nezáleží v prvé řadě na tom, jak skvělé známky dostaneš u zkoušek, ale především na tom, jaké se ti podaří získat znalosti, dovednosti a taky zkušenosti. Mít červený diplom za samé jedničky rozhodně není od věci,... Číst více

Lékařská fakulta

Když si někdo rozbije koleno, ostatní se otáčí, ale ty vytahuješ obinadlo? Tak to si určitě troufneš i na tuhle fakultu. Číst více

TSP: Verbální myšlení

Vyzkoušej si modelové příklady a procvič verbální myšlení. Číst více