Přijímací zkoušky na MU jsou za dveřmi. Do akademického světa však vede vstupní brána v podobě Testů studijních předpokladů (TSP), který zjišťuje obecné předpoklady uchazečů studovat na MU. Vyzkoušej si modelové příklady z subtestu kulturní přehled.

Tento oddíl TSP zjišťuje schopnost uchazečů o studium orientovat se v humanitně zaměřených disciplínách studia. Testuje schopnost vnímat historické, politické, kulturní a jiné společenské události, posoudit skutečnou i modelovou situaci a vyvozovat správné odpovědi na relevantní otázky z oblasti nepříliš frekventovaného jazykového prostředí, odborné terminologie, historických textů, aniž by se předpokládala jejich konkrétní znalost. Vedle základního přehledu o obecné problematice historických, kulturních, politických a společenských disciplín a schopnosti vlastního uvažování v jejich rámci nejsou třeba žádné specifické vědomosti, znalosti a dovednosti.

Oddíl kulturního přehledu je velmi rozmanitý. Otázky, se kterými se setkáš, se mohou týkat pojmů, geografie, světových i českých známých osobností, náboženství nebo například latinských přísloví. Vedle toho také dějinných událostí, výtvarného umění, mezinárodních organizací či kulturních epoch a dalších témat. 

V tomto subtestu tedy zúročíš své znalosti ze školy, a to především z dějepisu, základu společenských věd, výtvarné a hudební výchovy a zeměpisu. Využiješ ale také informace získané četbou odborné či populárně-naučné literatury nebo nejrůznějších encyklopedií, sledováním vědomostních soutěží či hraním vědomostních her. „Kulturní oddíl mě bavil. Většinou jsem se na něj vrhala ze všeho nejdříve a těšila se na něj. Uvědomuji si však, že tento oddíl je hodně o všeobecném rozhledu a náhodě. Maturovala jsem z dějepisu a základů společenských věd, což mi připravilo dobrou půdu pro jeho zvládnutí. U finálního testu jsem narazila na otázku z oblasti hudby, kde jsem uplatnila mé hudební vzdělání a roky hudební nauky. To bylo o štěstí. Myslím, že student se stejnou kombinací maturitních předmětů má nad oddílem  vyhráno,“ říká Michaela Kurková, studentka právnické fakulty a fakulty sociálních studií.

Nepodceňte přípravu

K procvičování můžeš využít minulé verze TSP od roku 2003, včetně klíče správných odpovědí a percentilových tabulek ( PDF soubory všech minulých verzí TSP).

Dalším způsobem je webová aplikace  Interaktivní TSP. Ta umožňuje vyzkoušet si některou z minulých variant TSP "naostro". Aplikace postupně předkládá úlohy vybrané varianty, měří čas, zaznamenává odpovědi, a na závěr test vyhodnotí a zobrazí počet získaných bodů. Pro lepší představu o reálném výkonu si můžeš porovnat svůj počet bodů se statistikami získaných bodů z reálného testování. Tato forma přípravy se osvědčila i Michaele Kurkové. „Nejlepší přípravou je trénink. Ne dva, tři nebo pět testů, ale aspoň 20. Nejlepší je zavřít se v pokoji, na stůl si připravit jen test a tužku, spustit odpočítávání času a dát se do toho. Jedině simulací skutečných podmínek zjistíte, jak na tom doopravdy jste,“ tvrdí studentka.

 Vyzkoušej si modelové příklady na téma kulturní přehled

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

Ekonomicko-správní fakulta

Peníze hýbou světem. Chceš hýbat penězi? Pak patříš právě na tuhle fakultu. Číst více

Vloni stáž v Googlu, letos ve Facebooku

Loňské léto ho pozvala na stáž společnost Google, to letošní strávil na centrále Facebooku v USA. Jozef Marko, dvacetiletý student třetího ročníku informatiky, tak dostal možnost porovnat práci v předních světových IT firmách. Číst více

TSP: Verbální myšlení

Vyzkoušej si modelové příklady a procvič verbální myšlení. Číst více