Přijímací zkoušky na MU jsou za dveřmi. Do akademického světa však vede vstupní brána v podobě Testů studijních předpokladů (TSP), který zjišťuje obecné předpoklady uchazečů studovat na MU. Vyzkoušej si modelové příklady  subtestu kritické myšlení.

Subtest Kritické myšlení ověřuje schopnost kriticky posoudit a vyhodnotit předložené informace. V tomto oddíle budeš mít za úkol posoudit odpovědi nabízené pro konkrétní situaci popsanou v zadání úlohy a vyhodnotit vhodnost uvedených závěrů. Využiješ zde dobré argumentační schopnosti. Znalosti, které pro úspěšné splnění tohoto subtestu potřebuješ, jsou však na úrovni středoškolského vzdělání a týkají se především přírodovědných a humanitních základů. 

Přírodověda, Technika, Lidský organismus, Věda v umění a sportu či Člověk a volný čas. To jsou příklady témat položek, které tě v tomto subtestu mohou potkat. Jak se tedy co nejlépe připravit?

Přípravou získáte pocit výhody a jistoty

Studentka právnické fakulty Andrea Bačová se přípravě intenzivně věnovala dva až tři dny. „Měla jsem před maturitami a byla jsem časově velmi vytížená. Drilovala jsem tedy testy, co to šlo. Zpětně bych ale nestrávila přípravami jen pár dní a pokusila bych se vyšperkovat svoje znalosti i v oddílech, které mi nejsou moc blízké. Ostatním bych tedy radila, aby nepodcenili přípravu. Jsou géniové, kteří si můžou dovolit jít na zkoušku „na blind“. My méně sebevědomí bychom si měli projít, když už ne všechny, tak co nejvíce minulých testů dostupných na internetu. Minimálně tak získáte psychickou výhodu, která hlavně v prvních minutách testu hraje velkou roli,“ radí studentka.

Starší verze testů od roku 2003 (PDF soubory všech minulých verzí TSP), které Andrea k přípravě využila, si můžeš také vyzkoušet, jsou dostupné  včetně klíče správných odpovědí a percentilových tabulek. Dalším způsobem přípravy je webová aplikace Interaktivní TSP. Ta umožňuje zkusit si některou z minulých variant TSP "naostro". Aplikace ti postupně předkládá úlohy vybrané varianty, měří čas, zaznamenává odpovědi, a na závěr test vyhodnotí a zobrazí počet získaných bodů. Pro lepší představu o reálném výkonu si můžeš porovnat svůj počet bodů se statistikami získaných bodů z reálného testování.

„Vím, že existují různé oficiální i neoficiální přípravné kurzy, které vám chtějí zaručit úspěch. Tento krok je na zvážení každého, ale jsem si jistá, že to jde zvládnout i z pohodlí vašeho pokoje a při trochu větším sebezapření s bravurním výsledkem,“ doplňuje Andrea.

Vyzkoušej si modelové příklady na téma kritické myšlení 

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

Jak si vybrat obor?

Váháš, co jít studovat? Nebo nad tím ještě nepřemýšlíš, ale víš, že už je nejvyšší čas? Tak čti dál. Nedáme ti sice zaručený návod, jak přijít ke štěstí, ale nabízíme osvědčený postup, jak si udělat ve věcech jasno a zodpovědně se rozhodnout. Číst více

Na univerzitu za severskou zvěří

Pokud chceš univerzitu poznat víc než jen během dne otevřených dveří, na řadě fakult Masarykovy univerzity můžeš využít celoroční, semestrální či několikadenní kurzy, semináře a soutěže, které jsou určené přímo pro středoškoláky. Číst více

Ekonomicko-správní fakulta

Peníze hýbou světem. Chceš hýbat penězi? Pak patříš právě na tuhle fakultu. Číst více