Přijímací zkoušky na MU jsou za dveřmi. Do akademického světa však vede vstupní brána v podobě Testů studijních předpokladů (TSP), který zjišťuje obecné předpoklady uchazečů studovat na MU. Vyzkoušej si modelové příklady subtestu analytické myšlení.

Analytickým myšlením se rozumí schopnost rozkládat celky na části a operovat s nimi. Jedná se o mentální manipulaci s psychickými obsahy za účelem řešení teoretických i praktických problémů. Zahrnuje schopnost vyvozovat logické a faktické spojitosti a vnášet strukturu do zdánlivě chaotických informací díky schopnosti rychlého myšlení, tvorby závěrů na základě získaných faktů a zvládání nových myšlenek.

Kromě logického myšlení nevyžaduje tento subtest žádné specifické znalosti ani dovednosti. Pokud však nemáš zažité termíny, jako ekvivalentní, opačný, nejvýše, alespoň nebo právě, opraš si je. Při řešení logických úloh se s těmito operátory často setkáš.

Logické operace se řídí přesnými pravidly. Způsoby logického usuzování jsou například dedukce – usuzování jednotlivostí z obecného, vyvození závěrů pro konkrétní případ – a indukce – postup od jednotlivostí k obecnému, tedy stanovování obecných pravidel na základě konkrétních příkladů. 

V oddíle analytického myšlení narazíš na nejrůznější typy položek, jako množiny, porovnávání, definice, nápisy, úsudky, úvahy o poměru, průměru či rozdílu a mnoho dalších. 

Jaký způsob přípravy se osvědčil studentům, kteří testy TSP skládali v minulých letech? Podle studentky filozofické fakulty Michaely Varcholíkové neexistuje návod na přípravu. „Prošla jsem si několik předešlých testů, které jsou zveřejněné na stránkách školy, a snažila se přijít na systém řešení jednotlivých typ úloh. Zaměřovala jsem se hlavně na oblasti, které mi dělaly menší problémy,“ vysvětluje studentka. „Analytický oddíl mi dal zabrat. Snažila jsem se proto osvěžit si znalosti z výrokové logiky. Problematické části testu jsem nechala být, při testu naostro bych je stejně přeskočila. Úlohy, které mi až tak nešly, ale byly zvládnutelné, jsem se snažila vylepšit doplněním si informací. Často mi pomohlo prolistovat si staré sešity z matematiky,“ doplňuje.

Stejně jako Michaela můžeš k procvičování využít například minulé verze TSP od roku 2003, včetně klíče správných odpovědí a percentilových tabulek (PDF soubory všech minulých verzí TSP).

Dalším způsobem je webová aplikace Interaktivní TSP. Ta umožňuje vyzkoušet si některou z minulých variant TSP "naostro". Aplikace postupně předkládá úlohy vybrané varianty, měří čas, zaznamenává odpovědi, a na závěr test vyhodnotí a zobrazí počet získaných bodů. Pro lepší představu o reálném výkonu si můžeš porovnat svůj počet bodů se statistikami získaných bodů z reálného testování.

 Vyzkoušej si modelové příklady na téma analytické myšlení

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

TSP: Numerické myšlení

Vyzkoušej si modelové příklady a procvič numerické myšlení. Číst více

Jak si vybrat obor?

Váháš, co jít studovat? Nebo nad tím ještě nepřemýšlíš, ale víš, že už je nejvyšší čas? Tak čti dál. Nedáme ti sice zaručený návod, jak přijít ke štěstí, ale nabízíme osvědčený postup, jak si udělat ve věcech jasno a zodpovědně se rozhodnout. Číst více

TSP: Kulturní přehled

Vyzkoušej si modelové příklady a procvič kulturní přehled. Číst více