Pokud chceš univerzitu poznat víc než jen během dne otevřených dveří, na řadě fakult Masarykovy univerzity můžeš využít celoroční, semestrální či několikadenní kurzy, semináře a soutěže, které jsou určené přímo pro středoškoláky.

Celou řadu aktivit pořádá studentský Spolek přátel severské zvěře. Nemusíš se bát, že jeho hlavním účelem je záchrana ledních medvědů. Spolek sdružuje čtyři akce pro středoškoláky, což je soutěž pro INTERdisciplinárně SOutěživé Bytosti neboli InterSoB, INTERnetová LOgická Soutěž čili InterLoS a také Korespondenční seminář informatiky KSI a soustředění pro řešitele seminářů s názvem K-SCUK.

InterSob je oblíbená jednodenní akce pro dvou- až čtyřčlenné týmy, které mají za úkol v Brně obejít několik stanovišť s různými úkoly. Seznámí se tak s univerzitním prostředím i s vysokoškolským pohledem na vědu.

InterLoS je také jednodenní a týmová záležitost, ale kvůli ní nemusíš nikam jezdit. Celá soutěž se odehrává na internetu, kde soutěžící během několika hodin řeší různě obtížné úlohy, které jsou šifrovacího, logického nebo programovacího charakteru. Stačí se jen sejít doma s partou kamarádů a pustit se do toho.

Zájemci o dlouhodobější aktivity se můžou přihlásit do řady kurzů a seminářů, jako je korespondenční výuka informatiky KSi nebo Brněnský korespondenční seminář z matematiky Brkos, ViBuCh – vzdělávací ikurz pro budoucí chemiky – nebo ekologický seminář KEKS.

„Díky kurzům a soutěžím zjistí, že vzdělávání se nemusí odehrávat jenom v učebnách. Vyzkoušejí si své schopnosti v mnoha různých oblastech, zabaví se, získají nové kamarády a v neposlední řadě se naučí něco nového, často už na vysokoškolské úrovni. O to snazší budou pak mít nástup na univerzitu – přijímačky zvládnou levou zadní, budou mít celkem přesnou představu, jak to tu bude vypadat, a vůbec získají tak trochu náskok,“ popisuje výhody předseda Spolku přátel severské zvěře Martin Ukrop, který si jako středoškolák několik z těchto aktivit vyzkoušel. Teď už je sám připravuje pro své nástupce.

intersob.math.muni.cz

interlos.fi.muni.cz

keks.math.muni.cz

brkos.math.muni.cz

vibuch.math.muni.cz

ksi.fi.muni.cz

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

Jak zvládnout přijímačky

Pokud se chceš stát studentem Masarykovy univerzity, na většině oborů tě neminou takzvané Testy studijních předpokladů (TSP). Fungují jako jednotné přijímací řízení pro všechny fakulty s výjimkou lékařské. Možností, jak se dostat na Muni, je ale daleko... Číst více

TSP: Numerické myšlení

Vyzkoušej si modelové příklady a procvič numerické myšlení. Číst více

Přírodovědecká fakulta

Některé lidi fascinuje příroda, jiní si ale při pohledu na ni pokládají otázky typu proč a jak. Pokud patříš k těm druhým, tady se najdeš. Číst více