Přijímací zkoušky na MU jsou za dveřmi. Do akademického světa však vede vstupní brána v podobě Testů studijních předpokladů (TSP), který zjišťuje obecné předpoklady uchazečů studovat na MU. Vyzkoušej si modelové příklady subtestu prostorová myšlení.

Pod tímto souslovím se skrývá schopnost  myšlenkové orientace v prostoru obvykle vizuálního charakteru. Prostorovou představivost tvoří soubor vlastností a procesů vědomí, kde je integrovaná vizuální paměť, vnímání prostoru a polohy v něm, tvorba prostorových představ a operace s nimi (například zrcadlení, posunutí, rotace obrazu). Zahrnuje také porovnávání délek, ploch a objemů, rozpoznávání geometrických útvarů v prostoru či schopnost vizualizace. Prostorovou představivost ovlivňují vlastnosti psychických procesů, jako představování, vnímání, myšlení nebo motivace. Ovlivnit ji ale může také aktuální psychický či fyzický stav. Pokud patříš mezi „nerváky“, vyplatí se umět zachovat hlavu a nepodlehnout stresu.

Jaké typy příkladů v této sekci čekají? Setkat se můžeš třeba s kostkami, papírovými draky, úkoly na kvantifikaci plochy, trojrozměrnými objekty, vrstevnicemi, dlaždicemi, šachovnicemi a dalšími úlohami. Vedle přirozené schopnosti prostorové představivosti a jejího doplnění logickým myšlením nejsou třeba žádné specifické znalosti a dovednosti. Že nejsi zrovna architekt? Nikdy není pozdě začít prostorovou představivost rozvíjet a trénovat. „Nikdy jsem v této schopností nijak nevynikala, takže to ze začátku byl problém. Zní to jako klišé, ale jediné co se proto dá dělat, je to trénovat, trénovat a trénovat a poznat své silné a slabé stránky. Nejlépe na starších zadáních, protože třeba u čtvrtého zadání člověk zjistí, že obrázky se začínají opakovat, protože zase tolik možností není,“ vzpomíná studentka ekonomicko-správní fakulty Alexandra Koplíková na své přijímací zkoušky.

Příprava v reálném i virtuálním světě

K procvičování lze využít minulé verze TSP od roku 2003, včetně klíče správných odpovědí a percentilových tabulek (PDF soubory všech minulých verzí TSP). Dalším způsobem je webová aplikace  Interaktivní TSP. Ta umožňuje vyzkoušet si některou z minulých variant TSP "naostro". Aplikace postupně předkládá úlohy vybrané varianty, měří čas, zaznamenává odpovědi, a na závěr test vyhodnotí a zobrazí počet získaných bodů. Pro lepší představu o reálném výkonu si můžeš porovnat svůj počet bodů se statistikami získaných bodů z reálného testování.

Vyzkoušej si modelové příklady na téma prostorovou představivost 

MUNI má obrovskou nabídku, ze které si vybere každý. Čeká na tebe 1300 oborů a kombinací. PROHLÉDNOUT SI OBORY

Další zajímavé články

TSP: Prostorová představivost

Vyzkoušej si modelové příklady a procvič prostorovou představivost. Číst více

Ekonomicko-správní fakulta

Peníze hýbou světem. Chceš hýbat penězi? Pak patříš právě na tuhle fakultu. Číst více

Život na vysoké: Jde to i bez mámy

Studium na vysoké škole je začátkem nového života a velkým krokem do neznáma, na který se někteří novopečení vysokoškoláci těší, jiní se ho ale naopak trochu bojí a zvažují, jestli radši nezůstat poblíž rodinného krbu. Pokud i tebe odrazuje představa... Číst více